Results – SA Secondary Schools Championships – Day 1

Results – SA Secondary Schools Championships – Day 1

Round 1:

  • u.14 : Potch Gim 16 – 12 Duinveld
  • u.14 : Helpmekaar 21 – 6 Ben Vorster
  • u.14 : Hudson Park 5 – 20 Nelspruit
  • u.14 : Lichtenburg 5 – 7 Crawford LL
  • u.14 : HTS Middelburg 16 – 15 Bloemhof
  • u.14 : Sentraal 12 – 11 Zwartkop
  • u.14 : Bergsig 14 – 10 Framesby
  • u.14 : Secunda 18 – 15  Pietersburg
  • u.14 : Monument 19 – 7 Brackenfell
  • u.14 : Diamantveld 15 – 16 Oranje Meisies

Round 2:

  • u.14 : AHMP 22 – 4 Dinamika
  • u.14 : Paarl Girls 14 – 7 TWC
  • u.16 : Rustenburg 16 – 11 Waterkloof
  • u.16 : Duineveld 21 – 7 Pietersburg
  • u.16 : Nico Malan 16 – 8 Bergvlam
  • u.16 : Potch Volkies 10 – 13 Nelspruit
  • u.16 : Dinamika 24 – 11 Ben Vorster
  • u.16 : Pearson 17 – 22 Bloemhof
  • u.16 : Noordheuwel 10 – 12 Shayamoya
  • u.16 : HTS Middelburg 13 – 17 Paarl Gim

Round 3:

  • u.16 : Potch Gim 11 – 23 Sentraal
  • u.17 : Rustenburg 9 – 20 Waterkloof
  • u.17 : HTS Middelburg 13 – 12 Pietersburg
  • u.14 (U) : Machakela 20 – 7 Mashini
  • u.17 (U) : Machakela 23 – 11 Fumani
  • u.17 (U) : Tholulwazi 13 – 8 Orion
  • u.17 (U) : Sidlamafa 7 – 14 Modilati
  • u.17 (U) : Azwifarwi14 – 10 Idlangamand
  • u.14 (U) : Milton 3 – 12 Douglas

Round 4

  • u.14 (U) : Zakheni 7 – 12 MOM Sibone
  • u.16 (U) : Fumane 12 – 9 DZJ
  • u.16 (U) : Idlangamandla 9 – 4 Carlton v H
  • u.19 (U) : Retief 9 – 6 Khululeluzulu
  • u.16 (U) : Manzomtom 13 – 5 Realibilwe
  • u.16 (U) : Tebogoane 14 – 5 Nomadolo
  • u.16 (U) : Weston 11 – 15 Joubertina
  • u.19 (U) : Weston 19 – 6 Rakgotse
  • u.14 (U) : Sibongimandla 8 – 14 Danielskuil

Round 5:

  • u.17 (U) : Machakela 24 – 9 Tholulwazi
  • u.19 (U) : Machakela 17 – 6 Schoonspruit
  • u.17 (U) : Fumane 9 – 14 Groenberg
  • u.16 : Noordkaap 12 – 10 Durbanville
  • u.16 : AHMP 16 – 8 Oranje Meisies
  • u.17 : Potch Gim 31 – 1 Genl. Hertzog
  • u.17 : Upington 16 – 13 Frikkie Meyer
  • u.17 : Heidelberg Volkskool 22 – 12 Bloemhof
  • u.17 : Nelspruit 3 – 20 Punt
  • u.17 : Garsfontein 17 – 11 Sentraal

Round 6:

  • u.19 : Potch Gim 35 – 21 Brandwag
  • u.19 : Alexandra 13 – 18 De Kuilen
  • u.19 : Eldoraigne 38 – 7 Secunda
  • u.19 : Rustenburg 21 – 35 AHMP
  • u.19 : HTS Middelburg 31 – 21 Ben Vorster
  • u.19 : Kingsridge 20 – 33 Stellenberg
  • u.19 : Klerksdorp 24  – 32 Zwartkop
  • u.19 : Nelspruit 15 – 28 Bloemhof
  • u.19 : Diamantveld 21 – 37 Garsfontein
  • u.19 : Menlopark 36 – 26 Sentraal

Round 7

  • u.17 : Diamantveld 16 – 26 AHMP
  • u.17 : Oranje Meisies 12 – 17 Stellenberg
  • u.14 : Potch Gim 13 – 8 Helpmekaar
  • u.14 : Duineveld 13 – 14 Nelspruit
  • u.14 : Ben Vorster 20 – 11 Hudson Park
  • u.14 : Lichtenburg 5 – 19 HTS Middelburg
  • u.14 : Sentraal 14 – 11 Bloemhof
  • u.14 : Diamantveld 27 – 1 TWC
  • u.19 (U) : DZJ 12 – 12 Rakgotse

Round 8

  • u.14 : AHMP 15 – 4 Paarl Girls
  • u.14 : Bergsig 16 – 13 Bracknfell
  • u.14 : Secunda 22 – 17 Framesby
  • u.14 : Monument 20 – 3 Pietersburg
  • u.17 : Idlangamandla 12 – 13 Groenberg
  • u.16 : Potch Volkies 16 – 21 Dinamika
  • u.16 : Nelspruit 11- 13 Bloemhof
  • u.16 : Ben Vorster 16 – 15 Pearson
  • u.16 : Potch Gim 14 – 13 HTS Middelburg
  • u.16 : Sentraal 8 – 10 Shayamoya

Round 9

  • u.16 : Noordheuwel 10 – 17 Paarl Gim
  • u.17 : Klerksdorp 12 – 13 Sentraal
  • u.14 : Dinamika 23 – 22 Oranje Meisies
  • u.17 (U) : Sidlamafa 10 -15  Azwifarwi
  • u.17 (U) : Fumane 19 – 8 Orion
  • u.14 (U) : Machakela 11 – 14 Modilati
  • u.14 (U) : Mashinini 7 – 10 Douglas
  • u.14 (U) : Schoonspruit 6 – 13 Kareedouw
  • u.16 (U) : DZJ 8 – 15 Chief Lu
  • u.16 (U) : Khula 8 – 14 Tebogoane

Round 10

  • u.14 (U) : Modilati 23 – 2 Oranjekrag
  • u.19 (U) : AB Phokompe 18 – 9 Mjokwane
  • u.16 (U) : Taiwe 6 – 7 Nomadola
  • u.16 : Rustenburg 39 – 6 Bergvlam
  • u.16 : Duineveld 4 – 18 Waterkloof
  • u.16 : Pietersburg 11 – 17 Nico Malan
  • u.16 : Noordkaap 6 – 19 AHMP
  • u.17 : Potch Gim 18 – 14 Bloemhof
  • u.17 : Upington 18 – 4 Genl. Hertzog
  • u.17 : Heidelberg Volkskool 24 – 7 Frikkie Meyer

Round 11

  • u.16 : Monument 7 – 20 Durbanville
  • u.17 : HTS Middelburg 17 – 3 Kingsridge
  • u.17 : Waterkloof 15 – 11 Pietersburg
  • u.17 : Nelspruit 4 – 21 Garsfontein
  • u.17 : Monument 13 – 9 Oranje Meisies
  • u.17 (U) : Idlangamandla 7 – 6 Orion
  • u.17 (U) : Machakela 18 – 9 Sidlamafa
  • u.17 (U) : Tolulwazi 9 – 17 Modilati
  • u.17 (U) : Azwifarwi 14 – 15 Fumane
  • u.14 (U) : Milton 10 – Oranjekrag 10

Round 12

  • u.19 : Zwartkop 25 – 26 Jim Fouche
  • u.19 : Garsfontein 37 – 19 De Kuilen
  • u.19 : Diamantveld 18 – 30 Menlopark
  • u.19 : Klerksdorp30 – 25 Nelspruit
  • u.19 : Potch Gim 22 – 9 Secunda
  • u.19 : Duineveld 13 – 19 Brandwag
  • u.19 : Eldoraigne 62 – 10 Pietersburg
  • u.19 : Rustenburg 16  – 29 Stellenberg
  • u.19 : HTS Middelburg 36 – 16 Kingsridge
  • u.19 : AHMP 37 – 17 Ben Vorster

Round 13

  • u.19 (U) : Weston 18 – 8 Sibongimandla
  • u.14 (U) : Ikekletso 11 – 6 Schoonspruit
  • u.14 (U) : Zakheni 8 – 13 Kareedouw
  • u.14 (U) : Khula 9 – 10 Rearibilwe
  • u.16 (U) : Fumane 11 – 9 Joubertina
  • u.16 (U) : Carlton v H – DZJ
  • u.16 (U) : Chief LUT 19 – 8 Weston
  • u.16 (U) : Manzomtom 10 – 10 Tebugoane
  • u.19 (U) : DZJ 14 – 10 Danielskuil
  • u.17 (U) : Groenberg 15 – 10 Orion

Round 14

  • u.14 : Bergsig 18 – 11 Secunda
  • u.17 : Stellenberg 21 – 9 Diamantveld
  • u.17 : AHMP 23 – 6 Monument
  • u.17 : Klersdorp 8 – 20 Punt
  • u.14 : Potch Gim 24 – 6 Ben Vorster
  • u.14 : Helpmekaar 24 – 5 Nelspruit
  • u.14 : Duineveld 20 – 11 Hudson Park
  • u.14 : Lichtenburg 9 – 25 Zwartkop
  • u.14 : HTS Middelburg 12 – 13 Sentraal
  • u.14 : Bloemhof 19 – 9 Crawford LL

Round 15

  • u.17 (U) : Groenberg 11 – 16 Thulowazi
  • u.14 : Pietersburg 17 – 10 Brackenfell
  • u.14 : Monument 23 – 9 Framesby
  • u.14 : Diamantveld 9 – 24 AHMP
  • u.14 : Dinamika 30 – 5 TWC
  • u.14 : Oranje Meisies 21 – 10 Paarl Girls
  • u.16 : Ben Vorster 11 – 26 Bloemhof
  • u.16 : Nelspruit 16 – 19 Dinamika
  • u.16 : Potch Volkies 16 – 17 Pearson
  • u.16 : Potch Gim 14 – 21 Noordheuwel

Round 16

  • u.16 : Sentraal 14 – 25 Paarl Gim
  • u.16 : HTS Middelburg 15 – 10 Shayamoya
  • u.17 : Potch Gim 17 -13 Upington
  • u.17 : Heidelberg Volkies 36 – 4 Genl. Hertzog
  • u.17 : Frikkie Meyer 10 – 17 Bloemhof
  • u.17 : Rustenburg 15 – 18 HTS Middelburg
  • u.17 : Pietersburg 17 – 8 Kingsridge
  • u.19 (U) : Khululelozulu 20  – 8 Mjokwane
  • u.17 (U) : Machakela 20 – 8 Azwifarwi

Round 17

  • u.16 : Rustenburg 23 – 14 Nico Malan
  • u.16 : Duineveld 27 – 10 Bergvlam
  • u.16 : Waterkloof 29 – 8 Pietersburg
  • u.16 : AHMP 21 – 6 Durbanville
  • u.16 (U) : Chief LUT 14 – 6 Joubertina
  • u.19 (U) : Retief 9- 6 Schoonspruit
  • u.17 (U) : Groenberg 8 – 14 Modilati
  • u.14 (U) : Machakela 13 – 12 Douglas
  • u.14 (U) : Mashinini 18 – 6 Oranjekrag
  • u.17 (U) : Tholulwazi 15 – 11 Idlangamandla

Round 18

  • u.19 : Potch Gim 32 – 16 Duinveld
  • u.19 : Rustenburg 29 – 24 HTS Middelburg
  • u.19 : AHMP 48 – 6 Kingsridge
  • u.19 : Ben Vorster 23 – 24 Stellenberg
  • u.19 : Sentraal 38  – 30 Alexandra
  • u.19 : Pietersburg 22 – 23 Secunda
  • u.16 (U) : Weston 10 – 18 Carlton van Heerden
  • u.19 (U) : Schoonspruit 21 – 8 Mjokwane
  • u.19 (U) : Danielskuil 16 – 10 Rakgotse